Το εργοστάσιο της Rontis Hellas λειτουργεί με καθετοποιημένη παραγωγική διαδικασία, όπου σε κάθε στάδιο της παραγωγής διενεργούνται αυστηροί ποιοτικοί έλεγχοι. Η παραγωγική διαδικασία πραγματοποιείται σε στείρους χώρους (cleanrooms) κλάσης 7, τα οποία πληρούν όλες τις διεθνείς προδιαγραφές.
Η μονάδα παραγωγής στη Λάρισα βρίσκεται σε μια έκταση 20.000 τ.μ., καταλαμβάνει 7.500 τ.μ. σε κτιριακές εγκαταστάσεις, απασχολεί περισσότερους από 75 μόνιμους υπαλλήλους και διαθέτει τα παρακάτω τμήματα:
- Τμήμα Ηλεκτρομηχανολογικών Υποδομών και Υποστήριξης
- Τμήμα Logistics (αποθήκευση και μεταφορά)
- Τμήμα Προμηθειών
- Τμήμα Διαμόρφωσης Πλαστικών Εξαρτημάτων (injection)
- Τμήμα Παραγωγής Ιατρικού Σωλήνα (extrusion)
- Τμήμα Παραγωγής Γραμμών Αίματος
- Τμήμα Παραγωγής καθετήρων Levinκαι Nelaton
- Τμήμα Καθετήρων Βρογχοαναρρόφησης
- Τμήμα Παραγωγής προϊόντων Διαχείρισης Υγρών
- Τμήμα Παραγωγής Ενδοαγγειακών Καθετήρων
- Τμήμα Αποστείρωσης
- Τμήμα Έρευνας&Ανάπτυξης
- Τμήμα Ποιοτικού Ελέγχου
- Τμήμα Διασφάλισης Ποιότητας
Εργαστήρια
- Εργαστήρια Τεχνολογικών / Λειτουργικών Ελέγχων Ποιότητας
- Εργαστήρια Χημικών Αναλύσεων
- Εργαστήρια Μικροβιολογικών / Βιολογικών Αναλύσεων
Το εργοστάσιο μας είναι πιστοποιημένο κατά ISO 13485:2003, ISO 9001:2000, GMP (GoodManufacturingPractice) και όλα τα προϊόντα φέρουν CEMark. Η πιστοποίηση διενεργείται από την εταιρείαDEKRA (Germany).
Έχει έγκριση από τον Ε.Ο.Φ. για τη δυνατότητα παραγωγής προϊόντων καθώς και Πιστοποιητικό Συστήματος Ποιότητας με βάση την Υπουργική Απόφαση 1348/04, του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας.