Μηχάνημα συλλογής-αφαίρεσης κυττάρων
και θεραπευτικής πλασμαφαίρεσης
Η συσκευή Spectra Optia είναι μία σύγχρονη υπεραυτόματη / αυτόνομη συσκευή διαχωρισμού και συλλογής των στοιχείων του αίματος, λειτούργει βάσει των τελευταίων τεχνοθεραπευτικών και τεχνολογικών εξελίξεων στον τομέα της ψηφιακής μικροηλεκτρονικής.
Όλα τα προγράμματα και οι συνεδρίες ελέγχονται διαμέσου της έγχρωμης οθόνης αφής, υψηλής ευκρίνειας 10.5 ιντσών, η οποία είναι ενσωματωμένη στην συσκευή και παρέχει στον χρήστη την ευκολία στην πληροφόρηση και στην εισαγωγή δεδομένων και στοιχείων της συνεδρίας, άμεσα χωρίς περαιτέρω χειριστικούς υπολογισμούς. Όλα τα στάδια της διαδικασίας παρουσιάζονται απλοποιημένα δια μέσου γραφικών παραστάσεων ενώ όλες οι λειτουργίες του είναι πλήρως αυτοματοποιημένες καθιστώντας το πολύ εύκολο στην χρήση του με αποτέλεσμα να μειώνεται αρκετά ο χρόνος εκπαίδευσης των χειριστών.
H συσκευή Spectra Optia λειτουργεί με φυγόκεντρο συνεχούς ροής, δια μέσου αναλωσίμων σετ κλειστού κυκλώματος τα οποία είναι πλήρη με όλες τις απαραίτητες γραμμές, για το αίμα, τον ορό, το αντιπηκτικό με τα ειδικά αντιμικροβιακά φίλτρα, τους αισθητήρες πίεσης, τους ασκούς συλλογής, το κανάλι διαχωρισμού και τις ειδικές γραμμές για τα υγρά αντικατάστασης (σετ ΤPE). Eπίσης τα αναλώσιμα σετ του μηχανήματος Spectra Optia λειτουργούν με πολύ μικρό εξωσωματικό όγκο και με ελάχιστη διακύμανση κατά την διάρκεια της διαδικασίας, ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε ασθενείς με μικρό σωματικό βάρος και χαμηλό HCT.
H συσκευή Spectra Optia, διαχειρίζεται αυτόματα το interface διαχωρισμού χρησιμοποιώντας φωτογραφική κάμερα υψηλής ανάλυσης σε πραγματικό χρόνο για τον έλεγχο, τις μετρήσεις και τις ρυθμίσεις της στοιβάδας στις διαδικασίες συλλογής και θεραπευτικής αφαίρεσης. Στη συσκευή πρέπει να τονιστεί ότι το ΑΙΜ system ελέγχει τη στοιβάδα στο σημείο διαχωρισμού 25 φορές ανά δευτερόλεπτο με περίπου 10microns resolution, αναλύει τις πληροφορίες της στοιβάδας διαχωρισμού μέσω ενός μοναδικού λογισμικού απεικόνισης και ρυθμίζει τις αντλίες και τις βαλβίδες για αποτελεσματικότητα στην αφαίρεση ή συλλογή παραγώγων του αίματος.
H συσκευή Spectra Optia εκτελεί διάφορα πρωτόκολλα, όπως:
• Θεραπευτικές διαδικασίες( πλασμαφαίρεσης και ερυθραφαίρεσης)
• Συλλογές κυττάρων (αρχέγονα κύτταρα)
• Αφαίρεση (Depletion) κυττάρων
Είναι μικρού βάρους (92kg), συμπαγές και τροχήλατο. Διαθέτει (4) ρόδες για την εύκολη μεταφορά του, ενώ δεν χρειάζεται εκ νέου ρυθμίσεις μετά τη μετακίνησή του.
Είναι πολύ εύκολο στη χρήση του. Χρησιμοποιεί αναλώσιμο σετ το οποίο φορτώνεται αυτόματα στη συσκευή, ενώ οι σωλήνες του σετ έχουν διαφορετικό χρώμα για την ευκολία του χειριστή.
![SpectraOptia_3](https://trimeritis.gr/wp-content/uploads/2013/12/SpectraOptia_31.jpg)
![SpectraOptia_2](https://trimeritis.gr/wp-content/uploads/2013/12/SpectraOptia_21.jpg)