FUSE (full spectrum endoscopy)
Το νέο πρωτοποριακό σύστημα ενδοσκοπήσεων FUSE παρέχει μέγιστο οπτικό πεδίο επόπτευσης 330 μοιρών ενώ τα υφιστάμενα συμβατικά ενδοσκόπια παρέχουν μέγιστο οπτικό πεδίο επόπτευσης 170 μοιρών, επιτρέποντας έτσι στους εξιδικευμένους ενδοσκόπους να ελέγχουν σχεδόν διπλάσια σε εύρος ανατομκή περιοχή από ότι τα τα συμβατικά ενδοσκόπια.
Το νέο αυτό σύστημα διατηρεί παρόμοια χαρακτηριστικά με τα συμβατικά ,ειδικά όσον αφορά στον χειρισμό,στην αίσθηση αλλά και στον τρόπο καθαρισμού και συντήρησης του. Υπερτερεί σημαντικότατα όμως σε σχέση με τις διαγνωστικές πληροφορίες τις οποίες παρέχει στους εξειδικευμένους ιατρούς.
Η διαφορά του συστήματος FUSE συνίσταται στο ότι διαθέτει τρείς (3) κάμερες επόπτευσης, αντί για μία που διαθέτουν όλα τα υπόλοιπα. Με αυτόν τον τρόπο δίνει την δυνατότητα να ελέγχουμε πολύ δύσκολες ανατομικές περιοχές πίσω απο καμπές και πτυχώσεις του εντέρου που σαφώς μέχρι σήμερα δεν ήταν δυνατόν να διερευνηθούν.
Συνολικά το σύστημα ενδοσκοπήσεων FUSE αναβαθμίζει την ενδοσκόπηση σαν μέθοδο εξέτασης σε άλλο επίπεδο αυξάνοντας το οπτικό πεδίο των υφιστάμενων γαστροσκοπίων και κολονοσκοπίων από 150 &170 μοίρες σε 245 & 330 μοίρες αντιστοίχως. Τέλος η ενσωμάτωση και νέας τεχνολογίας φωτισμού τύπου LED δημιουργούν την βέλτιστη εικόνα με επιπρόσθετα χαρακτηριστικά την μεγάλη αξιοπιστία και την αντοχή στην εντατική χρήση.